Новини

«Велика реставрація»: Ужгородська синагога, Ужгородський та Невицький замки зможуть залучити фінансуванвування для проведення реставраціних робіт вжу 2021 році.

У березні 2021 року Установою «Агенція регіонального розвитку Закарпатської області» спільно з Департаментом культури Закарпатської ОДА підготовлено та подано на конкурс «Велика реставрація», в рамках програми «Велике будівництво», три проєкти, в результаті реалізації яких планується провести реставраційні роботи пам’яток історико-культурної спадщини Ужгородського району та міста Ужгород.

А це такі проєкти:

 • "Сторінками історії Невицького замку (реставрація пам’ятки архітектури національного значення - друга черга невідкладних робіт)";

 • "Збереження історичного стану Замку-фортеці Х-ХVІ ст. - пам’ятки архітектури національного значення шляхом реставрації";

 • "Збереження будівлі синагоги - головної сцени краю".


15 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №5551-2, згідно якого 1 мільярд гривень спрямовано на ремонтно-реставраційні роботи пам’яток культурної спадщини, які перебувають у комунальній власності. Відпоівдно до цього, вищезгадувані проєкти увійдуть до переліку об’єктів програми «Велика реставрація», а Закарпаття зможе отримати кошти для їх реалізації.


Загалом у межах “Великої реставрації” передбачено до 2025 року здійснити реконструкцію та відновлення близько 150 об’єктів культурної спадщини, зокрема, замків, фортифікаційних споруд, театрів, архітектурно-історичних заповідників та інших культурних пам’яток.

5 нових розвиткових проєктів для громад від «ЄВРОРЕГІОН КАРПАТИ- УКРАЇНА"

9 липня 2021 року на Конференції «КАРПАТИ-30» було оголошено результати Конкурсу підтримки ініціатив місцевих карпатських громад від «ЄВРОРЕГІОН КАРПАТИ- УКРАЇНА".

Агенція регіонального розвитку Закарпатської області виступила партнером для територіальних громад щодо розробки таких проєктів. Спільно ми розробили 8 унікальних проєктів, 5 з яких стали переможцями, а саме:

 • "Реставраційний центр Закарпаття - збереження пам’яток історико-культурної спадщини Карпатського регіону" - для Хустської громади;

 • "Здорова молодь – успішна громада" - для Синевирської громади;

 • "Боржавська велодрезина" для Довжанської громади;

 • "Спортивна громада - здорова громада" - для Неліпниської громади;

 • "Облаштування вуличної спортивної інфраструктури у Ставненській територіальній громаді" - для Ставтенської громади.

Загалом Закарпатська область отримує 20 розвиткових проєктів у цьому конкурсі (12 за державний бюджет та 8 за обласний).

Зустріч директора Агенція регіонального розвитку Закарпатської області Михайла Лаби з Надзвичайним та Повноважним Послом України у Словацькій Республіці Юрієм Мушкою

6 липня 2021 року, у рамках проведення українсько-словацького енергетичного форуму «Інтеграція українських та європейських енергетичних ринків», відбулась зустріч директора Агенція регіонального розвитку Закарпатської області Михайло Лаба з Надзвичайним та Повноважним Послом України у Словацькій Республіці Юрієм Мушкою.

Під час бесіди сторони обговорили можливі напрямки взаємодії зі словацькою стороною з метою активізації транскордонного співробітництва та сприяння відновленню співпраці усіх суб’єктів Карпатського єврорегіону, обміну досвідом щодо регіонального розвитку, прискорення євроінтеграційних процесів України та ін.

Ключовим питанням зустрічі стало залучення словацьких інвесторів до запровадження новітніх технологічних енергоефективних рішень в Закарпатті. В результаті, стороні домовились про співпрацю в рамках спільної розбудови україно-словацької партнерської мережі.

Директор АРР, Михайло Лаба, про роль Агенції на шляху імплементації Державної енергетичної стратегії до 2035 року

6 липня 2021 року, директор Агенція регіонального розвитку Закарпатської області, Михайло Лаба взяв участь у панельній дискусії на тему «Енергетика як драйвер економічного розвитку регіону» у рамках українсько-словацького енергетичного форуму «Інтеграція українських та європейських енергетичних ринків» .

У ході дискусії директор АРР представив своє бачення ролі Агенції у досягненні енергонезалежності регіону, шляхом запровадження енергозберігаючих заходів і технологій.

Зокрема, Михайло Лаба зазначив: «Енергоефективність та енергонезалежність є ключовим чинником підвищення конкурентоспроможності регіону на теренах України. У цьому процесі Агенція, яка визнана Урядом основним виконавцем реалізації державної регіональної політики в регіоні, здатна стати одним з ключових гравців на шляху імплементації завдань Державної енергетичної стратегії до 2035 року за наступними напрямками:

 • здійснення моніторингу та оцінки впроваджених енергоефективних заходів, аналіз відповідних енергетичних програмових документів на рівні області та громад, надання рекомендацій та пропозицій щодо вдосконалення;

 • залучення Агенції до розробки стратегічних програмових документів на рівні області/громади щодо здійснення енергетичної політики на відповідних рівнях, які відповідають Державній енергетичній стратегії;

 • вивчення та адаптація досвіду європейських країн у сфері енергоефективності, покращення інфраструктури, участь у спільних грантових програмах для впровадження енергозберігаючих технологій через транскордонну партнерську мережу;

 • проведення промоції та просвітницької діяльності щодо стимулювання впровадження енергоефективних заходів у домогосподарствах області; робота з різними групами населення регіону;

 • створення необхідної енергетичної інфраструктури для подальшого сталого розвитку країни на конкурентних засадах, зокрема шляхом залучення новітніх технологій, інноваційного менеджменту енергосфери, залучення інвестицій в будівництво та модернізацію інфраструктурних об’єктів, стимулювання великого бізнесу до модернізації виробництв, розробка інвестиційних проєктів та пошук інвесторів для їх впровадження;

 • вивчення світового досвіду щодо новітніх альтернативних видів енергії та стимулювання впровадження таких технологій в регіоні;

 • сприяння залученню коштів міжнародної технічної допомоги (МТД) на впровадження енергоефективних проєктів в регіоні;

 • пошук нових передових рішень щодо використання наявних природніх ресурсів регіону для забезпечення сталого розвитку, їх раціонального використання та диверсифікації джерел енергії».

Агенція готова слугувати платформою для проведення обговорень, дискусій та об’єднання ключових гравців на ринку енергоефективності в області, проводити форуми енергоефективності та відповідати на запити суспільства у цій сфері.

Форум "Інтеграція українських та європейських енергетичних ринків" відбувся у Закарпатті 6 липня

Директор Агенції регіонального розвитку Закарпатської області Михайло Лаба сьогодні є учасником українсько-словацького енергетичного форуму «Інтеграція українських та європейських енергетичних ринків», організатором якого є Комітет з питань енергетики та житлово-комунальних послуг спільно з депутатською групою Верховної Ради України з міжпарламентських зв'язків зі Словацькою Республікою . В роботі Форуму також приймають участь керівництво Міністерства енергетики України, розвитку громад та територій України, депутатські групи з міжпарламентських зв'язків, експерти та представники енергетичного сектору Словаччини та України.

Під час заходу ініціювали обговорення інтеграційного процесу держави до енергетичних систем континентальної Європи. Йдеться і про подальші можливості економічного розвитку Західного регіону України, зокрема Закарпаття, через забезпечення конкурентних ринків електричної енергії та природного газу.

Форум покликаний представити бачення перспективи інтеграції ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E, ГТС України до європейської мережі операторів газотранспортних систем ENTSOG, а також обговорити можливості для економічного зростання Західного регіону України через забезпечення конкурентних ринків електричної енергії та природного газу.

Доповіді учасників сконцентровані у рамках 4 дискусійних панелей:

Панель 1. Інтеграція української та європейської енергосистем: очікування та реальність;

Панель 2. Енергетика як драйвер економічного розвитку регіону;

Панель 3. Україна та європейський газовий ринок: роль української ГТС.

Панель 4. Північний потік-2. Загроза єдності та безпеки Європи.

Оголошення ТЕНДЕР

Установа "Агенція регіонального розвитку Закарпатської області" оголошує ряд тендерних пропозицій щодо закупівлі товарів, надання послуг чи виконання робіт у рамках нашої діяльности та реалізації проєктів регіонального розвитку.

Відповідні оголошення про проведення закупівель ми публікуємо на електронному майданчику - Комерційні та державні закупівлі України - https://zakupki.prom.ua/

Детальніше про оголошення наших пропозицій тут - https://zakupki.prom.ua/gov/company/41152738

Заохочуємо експертів, підприємців та партнерів брати участь у тендерних процедурах на виконання замовлень!

Спільно зробимо Закарпаття успішним!


100 днів нового директора: підсумки та перспективи

Цього тижня виповнюється 100 днів, як Михайло Лаба перебуває на посаді Директора Агенція регіонального розвитку Закарпатської області.

Детальніше у розрізі напрямків роботи Агенції:


I. Співробітництво та налагодження партнерств:

 1. Укладено 25 Меморандумів про співпрацю з територіальними громадами Закарпатської області.

 2. Налагоджено партнерство з Karpatský Euroregión Slovensko.

 3. Проведено більше 50 робочих зустрічей з представниками місцевої влади, громадськими організаціями, головами та представниками територіальних громад та бізнес-середовищем, для співпраці та розвитку Закарпатської області.


II. Проєктна діяльність. 16 проєктів регіонального розвитку:

 1. Подано 3 проєкти на конкурс програми «Велика реставрація» від Міністерства культури та інформаційної політики України, спільно з Департаментом культури Закарпатської ОДА.

 2. Подано 10 проєктів на конкурс ініціатив місцевих карпатських громад-2021р. від Асоціаціації «Єврорегіон Карпати Україна» в партнерстві з територіальними громадами Закарпатської області.

 3. Подано у партнерстві з Асоціацією «Карпатський Єврорегіон Словаччина» 1 проєкт «Підтримка реформи місцевого самоврядування в Україні» на конкурс проектів за програмою SlovakAid.

 4. Подано 2 проєкти на конкурс від Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР).


III. Інституційний розвиток Агенції:

 1. Впроваджено стандарти роботи та внутрішні процедури в Агенції.

 2. Сформовано команди секторальних проєктів регіонального розвитку.

 3. Запуск 2-го набору учасників онлайн курсу “Школа сталого зеленого туризму” в рамках діяльності Центру сталого туризму українських Карпат.

 4. Розроблено презентаційні матеріали та інформаційні буклети про Установу.

 5. Презентовано роботу Агенції на міжнародному форумі “Закарпаття - український центр Карпатського Єврорегіону” та інших публічних подіях.

 6. Опрацьовано напрямок стажувань для студентів в Агенції та проведення “Дня відкритих дверей” в Установі.


IV. Підготовка до секторальних проєктів:

 1. Здійснено усі необхідні процедури для реалізації перехідних проєктів:

 • «Розвиток інституційної спроможності Агенції регіонального розвитку Закарпатської області»;

 • «Розвиток міжрегіональної співпраці шляхом створення інструментарію та інфраструктури міжрегіонального розвитку;

 • «Забезпечення розвитку сталого туризму в українських Карпатах».

 1. Здійснено усі необхідні процедури для реалізації нових проєктів, реалізація яких планується у 2021-2022 роках:

 • «Співробітництво задля економічного зростання Карпат (громад Закарпатської, Львівської, Чернівецької, Івано-франківської областей);

 • «Створення мережі бізнес-хабів у Закарпатській області».


V. Стратегічне планування

 1. Впроваджено напрямок стратегічного розвитку в Агенції, що буде здійснювати розробку стратегій розвитку ТГ та Планів їх реалізації.

 2. Розроблено Концепцію співпраці Агенції з іншими Агенціями та Асоціаціями регіонального розвитку в Україні та за кордоном.


Далі - більше!

Міжнародний Форуму міжрегіонального та муніціпального транскордонного співробітництва «Україна у Карпатському Єврорегіоні», який присв’ячений пам’яті Сергія Устича, відбувся в Ужгороді 14-15 червня.

У форматі Круглого столу «Карпатський Єврорегіон як важливий інституційний інструмент євроінтеграційного поступу України» проведено обговорення і дискусії про унікальність Закарпаття, вигідне географічне становище, історичні зв’язки та кордони з країнами ЄС, як потужним міжнародним інструментом розвитку, представлено тематичні презентації про історію створення, діяльність та подальший взаєморозвиток країн, які входять до МА «Карпатський Єврорегіон», а саме Польщі, Румунії, Словаччини, Угорщини та України.

Результатом першого дня форуму стало підписання:

- відкритого Меморандуму про оновлення та діяльність транскордонної мережі «Форум міст- побратимів та міст- партнерів Карпатського Єврорегіону»;

- відкритої міжнародної Угоди про утворення та діяльність транскордонної мережі «Форум громадянського суспільства Карпатського Регіону».

Під час другого дня форуму обговорили питання передумов багатостороннього транскордонного співробітництва в умовах євроінтеграційного поступу України; розглянули реалізацію проєктів у Закарпатській області Європейського Інструменту сусідства 2014-2020: висновки і рекомендації на програмний період 2021-2027 роки; розглянули досвід і перспективи транскордонної співпраці муніципалітетів Східної Словаччини, Румунії та Молдови, а також обговорили та ухвалили Резолюцію Форуму - Ужгородської декларації - 2021 "Єдність у розмаїтті розвитку в Карпат".

Директор Агенція регіонального розвитку Закарпатської області, Михайло Лаба, презентував "Концепцію мережевої транскордонної співпраці і партнерства агенцій регіонального розвитку у Карпатському регіоні", зокрема наголосив на досвіді Агенції, представив мережу національних та локальних партнерів Агенції, представив бачення напрямку транскордонної співпраці, можливості та очікувані результати.

Організатором заходу є відкрите коаліційне об’єднання «Закарпаття- український центр Карпатського Єврорегіону», до якого увійшли чотири асоціації органів місцевого самоврядування Закарпаття, десятки неурядових і наукових та громадських організацій, а також чимало вчених і експертів з питань місцевого регіонального розвитку та транскордонного співробітництва.